Zeka Oyunları

QBITZ (Görsel Beceri Küpleri) Zeka Oyunu ve Oyun Kuralları

Q-BITZ oyunu 5 yaş ve üzeri hem bireysel hem de grup olarak oynanabilen bir görsel hafıza ve dikkat oyunudur.  Oyuncuların hem dikkatlerini kullandıkları hem de ince motor becerilerini çalıştırdıkları eğlenceli bir o kadar da kazanımı bol olan bir oyundur.

DÖKUMAN ARA

Oyun İçeriği

80 adet görev kartı, 4 ahşap tabla, 16 küpten oluşan set ve oyun kuralları kılavuzu

 Amacımız

Oyun içeriğinde mevcut olan kartlarda yer alan şekilleri 16 adet ahşap küpü kullanarak yapmaktır.

Gelelim Nasıl Oynanır? Oyunun kuralları nelerdir.

 Q Bitz zeka oyunu özellikle görsel hafızayı geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Minimum 1 ve maximum ise 4 kişi oynanabilen bir oyundur. Hem eğlenceli hem de dikkat artırıcı bu oyunda oyuncu amacı oyunda sunulan kartlarda ki şekilleri, ahşap küpler ile eşleştirme oyunu olmaktadır. Bu eşleştirme oyununu ilk başaran kişi ise oyunu kazanmış olacaktır. Oyunu kazandıkça kartlar biriktirilmelidir. Toplam 10. Tur sonunda en çok kartı toplayan kişi oyunu kazanmış olacaktır. Oyuncu başına bir tabla ve 16 adet ahşap küp verilmektedir. Oyun oynarken masa da kartlar ters bir şekilde konmaktadır. Her şey hazırlandıktan sonra ise oyuna başlanmaktadır.  İlk tur, oyun başlarken ilk oyuncu üstteki kartı açar. Tüm oyuncular aynı anda resimdeki şekli yapmak için oyuna başlar. Resimdeki şekli ilk yapan oyuncu bitirdim der. Diğer oyuncular da kazanan kişinin şekline bakarak doğru olup olmadığını onaylar. Eğer kişinin yaptığı şekil doğruysa kazanan kişi kartı alır eğer yanlış ise oyuna kaldığı yerden devam edilir.  Diğer bir oynama şekli ise, daha önce olduğu gibi en üstteki kart açılır. Oyuncuların şekli aklında tutması için yalnızca 10 saniyelik zamanları vardır. Zaman bitiminde kart kapanır. Şekli aklında kaldıkları gibi yapmaları gerekir. Tur bitiminde şekli doğru yapan kişi varsa kazanır eğer yoksa doğru küpleri en çok yerleştiren kişi oyunu kazanmış olacaktır. Genel olarak oyun minimum 3 tur oynanır ancak 10 tura kadar oynamak mümkündür. Turların bitiminde hangi oyuncuda en çok kart bulunuyor ise o kişi oyunu kazanarak birinci olacaktır.  Çocukların eğlenirken zeka gelişimini de destekleyen bu başarılı oyunu pek çok aile ve çocuk gelişimi uzmanı onaylıyor. Hatta bu oyunun aile ile oynanması çocuk için psikolojik olarak oldukça önemli. Aileler arası bağı kuvvetlendirmek için iyi bir seçenek olan bu oyunun evde kardeşler ve ebeveynlerle oynanması için tercih edilebilir.  Eğitim ortamında da rahatça oynanabilecek güzel oyunlardandır. Hatta obitz türkiye akıl ve zeka oyunları fedarosynunun desteklediği turnuvalarda oynanan oyunlardandır.

3 farklı oynama şekli ile oynanabilir. Oyuncular tablalarındaki birbirinin aynı olan 16 küpü dışarı çıkarırlar. Daha sonra oyuna geçilir.

İlk oynama şeklinde bireysel oynanabilir. Küpler tabla dışına çıkarılır ve oyuna böyle başlanır. Oyuncu kartlara ve şekillere alışana kadar süre tutulmadan oynanır. Daha sonra ise kartta yer alan şekil süre tutularak yapılabilir.

İkinci oynama şeklinde grup oyunu olarak oynayabiliriz. Bu durumda oyun kartı oyun alanına yerleştirilir. Tüm oyuncular aynı anda başlar ve şekli ilk tamamlayan oyuncu o kartı kazanır.

Son oynama şeklinde ise oyuncuların Q-Bitz kartında yer alan şekli bir süre incelemeleri istenir. Daha sonra kart ters çevrilerek oyuncuların hafızalarındaki şekli yapmaları istenir. Doğru şekli en hızlı yapan oyuncu kartı kazanır.

Q-BITZ Oyununun Kazanımları

7 Yaş üstü kişiler için görsel dikkat, zihinsel – görsel dikkat, parça – bütün ve şekil – zemin ilişkisi, odaklanma gelişimi sağlayan ödüllü bir oyundur. Oyunumuzu bir de oynayarak iyice öğrenelim.

İlkokul düzeyinde oynanabilecek tüm zeka oyunlarını ve oyun kurallarını ilkokul zeka oyunları linkine tıklayarak görebilir, kurallarını öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir