Zeka Oyunları

Hedef 5 Zeka Oyunu ve Oyun Kuralları

Hedef 5 oyunu ülkemizde yıllardır popüler olan ve popülaritesi gün geçtikçe artan iki kişi arasında oynanan harika bir zeka geliştirici oyundur. Bu isimle duymadıysanız Bingo ismiyle de duymuş olabilirsiniz.

DÖKUMAN ARA

Genelde aynı mantık ile oynanan, piyasada birçok muadili bulunan bir oyun aslında. Genel 8×7’lik bir platform kullanılarak oynanan Hedef 5’in Hedef 4, Hedef 3 isimli benzer mantıktaki başka alternatifleri de vardır. Hepsi aynı mantıkla oynandığı için bizler sadece Hedef 5 nasıl oynanır konusunu anlatsak yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

Hedef 5 Oyunu Kutu İçeriği

Kutusu içerisinde 7×8’lik toplam 56 delik bulunan bir oyun platformu ve 28 adet kırmızı, 28 adet beyaz yeşil taş bulunur.  (taş renkleri değişkenlik gösterebilir) . Kullanılan malzemenin cinsine göre platform, ahşap ya da plastik olabilir.

Hedef 5 Nasıl Oynanır?

Aslında oynaması oldukça basit ve zevkli bir oyundur. Her oyuncunun elinde 28’er adet pul(taş) bulunur. Oyuna başlamak için kura çekilir ya da oyuncular aralarında anlaşarak kimin başlayacağına karar verebilirler.  Sırası gelen oyuncu tek bir pul olmak kaydıyla pulunu oyun platformundaki deliklerden birine bırakır.

Oyunda amaç, yatay, dikey ya da çapraz olarak 5’li bir set oluşturmaktır. Bu kolay gibi gözükse de aslında pek de basit değildir. Çünkü siz her ne kadar 5’li seti oluşturmaya çalışsanız da rakibiniz de boş durmayacak ve sizi engelleyecektir. Oyundaki en önemli kural, oyunu ilk 5’liyi oluşturanın kazanmasıdır. Yani bir oyuncu oyunun ortalarında 5’li bir set oluşturdu diyelim. Ama oyunun sonlarına doğru da rakip farklı bir 5’li set oluşturdu. Bu şekilde oyun berabere bitmiş olmaz. İlk 5’li seti oluşturulduğunda oyun sona erer, devam etmez ve isteğe bağlı olarak yeniden başlanır.

Alternatif olarak seviyenize de bağlı olarak oyunu 4’lü ya da 3’lü set olarak da oynayabilirsiniz. Bunun kararı tamamen size kalmış. Oyuncuların  yaşlarına ve gelişim seviyelerine göre 3lü 4lü veya 5li set oluşturmaları istenebilir. Küçük yaşlarda ve oyunu iyice öğrenimceye kadar önce 3lüden başlanması önerilebilir.

Hedef 5 Oyununun faydaları

Çocukların oyun için strateji geliştirmeleri ve oyun sürecince dikkatlerini vermeleri gerekir.  Bu oyunda Hem kendi hamlesini hem de rakibinin hamlesine dikkat etmek  ve ona göre karar vermek gerekmektedir. Hem kendi taşlarımızla 5li bir set oluşturmak için çabalarken hem de rakibimizin 5li bir set yapmasını da engellememiz gerekmektedir.

Yani, öncelikle bu oyun çocukların stratejik becerilerinin gelişmesine yardım eder. Sonrasında ise dikkat artırıcı bir kazanım sağlar. Strateji oyunlarının kurallarını kavrama yardımcı olur.

-Soyut sembolleri kullanarak hareket stratejileri oluşturur.

-Sistematik düşünce tarzını alışkanlık haline getirerek her durumda kullanılmasını sağlar.

-Muhakeme yeteneğini geliştirir.

-Başarısız olunduğunda bundan ders çıkarmayı, hataları düzeltmeyi sağlar.

-Olaylara farklı bakış açıları ile bakma yeteneğini geliştirir.

-Hızlı ve doğru karar vermesini sağlar.

-Problem çözme becerilerini geliştirir.

hafıza ve görsel algı ilişkisini kurma becerisi sağlar.

 Bahsettiğimiz yararları ve kazanımlarından dolayı birçok gelişmiş ülkede serbest zaman etkinlikleri dahilinde Hedef 5  oynatılmaktadır.. İlkokul düzeyinde oynanabilecek tüm zeka oyunlarını ve oyun kurallarını ilkokul zeka oyunları linkine tıklayarak görebilir, kurallarını öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir