Zeka Oyunları

Dedektif Zeka Oyunu Kuralları ve Oynanışı

Dedektif oyunu, çocukların dikkat, görsel algı becerisi ve kısa süreli hafızasını güçlendirmek için oynanan harika bir oyundur. Çocukların severek oynadığı, eğlendirirken pek çok kazanım kazanılmasına imkan sağlayan bu oyunun hem evde aile ile hem de okullarda kolaylıkla oynanabilir. Dedektif oyunu sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde farklı isimlerle oynanan en çok tercih edilen oyun seçeneği olarak da dikkat çekiyor. Bir tür zekâ ve hafıza oyunu olduğu için okullarda evde yani her yerde çocuklarınızın oynaması  için tercih edilebilir.

DÖKUMAN ARA

Oyunun içeriğinde

 • 70 tane oyun kartları
 • Oyun için 1 adet zil
 • Tam 9 parça olan mukavva zemin bulunmaktadır.

Oyunun kuralları oldukça basit, oynaması zevkli, kazanımı ise oldukça çok. Hatta birçok okulda akıl ve zeka oyunları dersinde etkinlikleri yapılmaktadır. Öğretmenlerin de gözdesi olan bir oyundur detektif oyunu. Ebeveynler de evlerinde bu oyunu rahatlıkla oynatabilirler. Çocuklar da arkadaşları ile oynayarak hem bahsettiğimiz kazanımları elde ederken hem de arkadaşları ile iletişimi kuvvetlenerek sosyal yönden gelişiyorlar.

Dedektif Oyunu Nasıl Oynanır?

Dedektif Oyunu 1. Seviye

Öncelikle Dedektif oyunu yaş skalası geniş bir oyun. 3 yaşındaki çocuklar da oynayabilir 10 yaşındaki çocuklar da. Bu skalanın oluşmasının sebebi de Dedektif oyununun 3 farklı oynama yöntemi olmasından kaynaklı. İlk yöntemde, ya da biz buna seviye diyelim, 9 adet büyük oyun kartı masaya konuyor (eğer çocukların yaşı daha küçükse isteğe bağlı olarak zorluk seviyesini azaltmak adına daha az kart da koyabilirsiniz).

Büyük oyun kartlarını koyduktan sonra ise ortaya küçük oyun kartlarınızdan oluşturduğunuz desteyi koyun.

Koyduğunuz küçük oyun kartlarından bir tanesini çekin ve masadaki büyük kartlarda bulunan onlarca görsel arasından eşleştirilmeye çalışın. Dedektif oyununun ilk seviyesi işte bu kadar basit.

Bu seviyede kilit nokta, bu tarz oyun seviyelerinin düşük tutulmaya çalışılmasıdır. Çekilen küçük kart masada görünecek şekilde bırakılır ve çocuklar hatırlamak amacıyla karta bakabilirler. Büyük kartlar ile küçük kartlar üzerindeki şekiller bazen birbirlerine çok benzerler ama aynı değildirler. Bu yüzden çocuklar hata yapabilirler. Bu seviyede asıl amaç dikkat ölçümü ve dikkatin geliştirilmesidir.

Dedektif Oyunu 2. Seviye

Dedektif oyununda 2. seviye tahmin edeceğiniz gibi biraz daha zordur. Bu seviyede yine ortaya 9 adet büyük kart konulur ve küçük kartlar da deste haline getirilir. Ardından ilk seviyedeki gibi ortadan bir küçük kart çekilir.

Sonrasında ise çekilen kart çocuklara yaklaşık 10 saniye gösterilir ve ardından kapatılır. İlk seviyeden farkı çocukların kartı hep göremiyor oluşudur. Çocuklar artık burada kısa süreli hafızalarını da devreye sokmak zorunda kalırlar. Hemen ayrıntılı açıklayalım. Oyunda 3 çeşit kart bulunur mesela. Bunların bir kısımının üzerinde 1 tane, bir kısmının üzerinde 2 tane, bir kısmının üzerinde ise 3 tane resim vardır. Küçük kartların üzerinde kaç resim varsa büyük kartlarda da o kadar bulunmalıdır. Yani çocuklar hafızalarını iyi kullanmalı ve resimlere dikkatli bakmak zorundadırlar. Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi bazı resimler oldukça birbirine benzerdir, birbirleri ile kolayca karıştırılabilir.

Oyunun her aşaması son derece kolay ve anlaşılır gibi görünse de çocukların yaş durumları göz önüne alınınca onlar için gayet de zorlayıcı olduğunu görmek mümkündür. Ancak çok eğlenecekleri ve akabinde de gelişecekleri bir oyun olduğunu da unutmamalısınız.

Dedektif Oyunu Kazanımları Nelerdir?

Dedektif oyunu ne gibi faydalar sağlar, çocuklar için kazanımları nedir gibi sorular da sıklıkla araştırılıyor. Genel olarak dedektif oyununun kazanımlarını detaylandırmak gerekirse de;

 • Çocukların dikkatli olmasını sağlar.
 • Kısa süreli hafızalarının gelişmesi sağlanır.
 • Herhangi bir dikkat dağınıklığına rağmen hemen dikkatlerini toplamayı öğretir.
 • Hızlı ve en doğru kararı vermelerini sağlar.
 • Stratejik davranmalarını sağlar.
 • Eşleştirmeleri doğru yapmalarını sağlar.
 • Grup halinde oynanması halinde sosyalleşmelerini de büyük ölçüde destekler.
 • Eğlenceli zaman geçirmelerini sağlar.

Hafızalarını zorlayarak, hafızalarını en etkili şekilde kullanmalarını sağlar. İlkokul düzeyinde oynanabilecek tüm zeka oyunlarını ve oyun kurallarını ilkokul zeka oyunları linkine tıklayarak görebilir, kurallarını öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir